Chudé školské sestry naší Paní oslavily ve Slavkově 120. výročí

26.4.2003
Chudé školské sestry naší Paní si v letošním roce připomínají 120. výročí působení ve Slavkově u Brna a 80. výročí od vzniku československé provincie.Slavkov u Brna: Děkovná bohoslužba, kterou celebroval apoštolský nuncius v České republice arcibiskup Erwin Josef Ender 26. dubna v 10.30 hodin ve slavkovském kostele Vzkříšení Páně, připomenula výročí, které Chudé školské sestry naší Paní v letošním roce slaví. Po slavnostní bohoslužbě byly požehnány prostory v budově mateřské a zvláštní školy.

Kongregace Chudých školských sester naší Paní byla založena 24. října 1833 v Německu Karolinou Gerhardingerovou s přáním pečovat o ty nejchudší v malých městech a vesnicích. Kongregace se rychle rozšířila po Evropě, ale také do Ameriky. Do Javorníka ve Slezsku přišly první sestry v roce 1859 z Wroclavi, potom byly zakládány další filiálky na Moravě, ve Slezsku a na Slovensku - všude byly zřizovány mateřské školky a základní školy s penzionáty. V roce 1833 zahájily sestry svou činnost ve škole ve Slavkově, kde byla v roce 1923 zřízena Československá provincie.