Kostel sv. Tomáše v Brně navštívil lucemburský velkovévoda

10.10.2002
Nově upravený náhrobek markraběte Jošta Lucemburského odhalil ve čtvrtek 10. října v 15.00 hodin. v kostele sv. Tomáše v Brně Jeho královská Výsost Henri, velkovévoda Lucemburska.Brno: Markrabě Jan Jindřich (+1375), bratr Karla IV., založil 2. února 1350 augustiniánské opatství v Brně (na dnešním Moravském náměstí) a jako první stavitel se podílel na jeho realizaci, včetně chrámu sv. Tomáše. Jeho syn markrabě Jošt stavbu v roce 1400 dokončil. O deset let později byl markrabě Jošt zvolen římským králem, ale dřív, než se mohl ujmout trůnu, 18. ledna 1411 na Špilberku zemřel. Je pochován v hrobce před hlavním oltářem v kostele sv. Tomáše v Brně, která byla před třemi lety detailně prozkoumána a ostatky markraběte Jošta do ní brněnský biskup Vojtěch Cirkle opět uložil v březnu 1999. Jejich královské Výsosti velkovévoda a velkovévodkyně Lucemburska během své státní návštěvy v České republice navštívili ve čtvrtek 10. října také brněnský kostel sv. Tomáše a odhalili nově upravený náhrobek markraběte Jošta Lucemburského.