„Mariazellská slavnost“ v Třebíči

1.9.2002
V době morové epidemie v 18. století se podařilo několika obyvatelům z Třebíče tajně proklouznout z uzavřeného města a pěšky putovali do Mariazell (Rakousko) prosit Pannu Marii o pomoc. Jejich prosby byly vyslyšeny, epidemie skončila a vděční obyvatelé Třebíče se sešli na slavnostní bohoslužbě, aby Panně Marii poděkovali. Od té doby se koncem srpna každoročně konají v Třebíči "mariezellské slavnosti"Letos se "mariazellská slavnost" v Třebíči konala v neděli 1. září s tímto programem:

17.00 modlitba růžence s fanfárami (bazilika sv. Prokopa)
19.00 slavná latinská mše - celebruje novoříšský opat Marian Rudolf Kosík, O.Praem
20.15 světelný průvod s poutní sochou Panny Marie

Den před touto slavností, v sobotu 31. srpna, věřící z Třebíče putovali do Mariazell (bohoslužbu ve 13.00 slavil duchovní správce z farnosti sv. Martina v Třebíči, Jiří Dobeš). Při této pouti odevzdali poutníci duchovní správě v Mariazell kopii tzv. Mariazellského obrazu, který jejich předchůdci v roce 1766 darovali zdejšímu kostelu jako poděkování Panně Marii za záchranu v době moru. Z neznámých příčin se obraz vrátil zpět, a tak jeho kopie nyní putovala na místo, kam obraz původně patřil.