Brněnská kapitula má nového kanovníka

28.6.2002
Novým kanovníkem Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla jmenoval brněnský biskup Vojtěch Cikrle Václava Slouka, bývalého generálního sekretáře ČBK.Slavnostní instalace IV. kanovníka Královské stoliční kapituly v Brně, ThLic. Václava Slouka, faráře při kostele sv. Jakuba v Brně a děkana brněnského, proběhla o vigílii slavnosti sv. Petra a Pavla v pátek 28. června v 17.30 hodin. Po slavnostním obřadu v brněnské katedrále následovala děkovná bohoslužba, které předsedal biskup Vojtěch Cikrle.

Královskou stoliční kapitulu sv. Petra a Pavla založil u kostela sv. Petra olomoucký biskup Dětřich 7. března 1296. Od 25.11.1331 se kapitula jmenuje královská a po zřízení Biskupství brněnského 5.12.1777 povýšil papež Pius VI. tuto kolegiátní kapituku na kapitulu stoliční.

Václav Slouk se narodil 8. září 1957. Pochází z Hrušovan u Brna ve farnosti Židlochovice. V letech 1972-1976 studoval na gymnáziu v Hustopečích u Brna, kde maturoval 16. června 1976. Po maturitě začal studovat na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. V roce 1979 přerušil studium a vykonal základní vojenskou službu. Od roku 1981 pokračoval ve studiu na CMBF v Litoměřicích. Studium absolvoval v roce 1983.

Kněžské svěcení přijal 26. června 1983 v Brně. V letech 1983-1990 působil jako kooperátor v Brně ve farnosti u kostela sv. Jakuba. V letech 1990-1993 působil jako vicerektor v Arcibiskupském kněžském semináři v Olomouci. 7. července 1993 byl zvolen generálním sekretářem České biskupské konference. Od 1. listopadu 1995 byl spirituálem v Teologickém konviktu v Litoměřicích. V letech 1997-1999 absolvoval licenciátní studium na Teologické fakultě Katolické univerzity v Lublině v Polsku v oboru spirituální teologie.

Od 15. listopadu 1999 je farářem ve farnosti u kostela sv. Jakuba v Brně a děkanem brněnským. Je členem kněžské rady, členem sboru poradců a pracovníkem pro ekumenické otázky v brněnské diecézi.

Jeho rodiče Václav a Jindřiška Sloukovi žijí v Hrušovanech u Brna. Má dva bratry.