Městys Sloup v Moravském krasu slaví 650 let

11.6.2023

Děkovnou bohoslužbu při příležitosti 650 let obce Sloup v Moravském krasu bude v neděli 11. června 2023 v 10.30 hodin slavit v poutním kostele Panny Marie Bolestné biskup Vojtěch Cikrle.

První písemné doklady o existenci obce Sloup jsou z roku 1373 v Zemských deskách moravských. Tehdy část Sloupu patřila hejtmanu Sulíkovi z Konice, pozdějšímu olomouckému purkrabímu.

Kosterní nálezy v jeskyni Kůlna svědčí o osídlení již v době neandrtálského člověka.(…) V roce 1675 převzal rájecké panství a tím i Sloup Jan Kristian z Roggendorfu (syn Jany Drnovské), královský hejtman brněnského kraje. Po jeho smrti v roce 1701 zdědil panství jeho syn Karel Ludvík, který se oženil s Karolinou, dcerou Mikuláše Pálffyho.

Hraběnka Karolina se ujala správy v roce 1741 a v letech 1751- 54 nechala ve Sloupě postavit chrám Panny Marie Sedmibolestné. Obec Sloup tehdy měla 131 obyvatel a 14 usedlostí včetně mlýna. V roce 1756 se hraběnka Karolina do Sloupu přestěhovala a až do své smrti v roce 1759 bydlela v „panském domě“ (dnešní fara). V roce 1763 vykoupil rájecké panství Antonín Josef, starohrabě ze Salm-Reifferscheidtu. V rukou tohoto rodu bylo panství až do roku 1945. (z webu obce)