Od zahájení Akce K v dubnu uplynulo 73 let

14.4.2023

V noci ze 13. na 14. dubna 1950 byla zahájena Akce K. Jednalo se o násilnou likvidaci klášterů a mužských řeholí. V Československu bylo zlikvidováno 219 řeholních domů a internováno či centralizováno 2376 řeholníků.

Počátek akce K (jako kláštery) lze datovat již do dubna roku 1949, kdy na schůzi církevních pracovníků akčních výborů Národní fronty zazněly požadavky na zrušení klášterů. Zákony z října 1949 (tzv. „církevní zákony“) podřídily církve státní moci. Byl zřízen Státní úřad pro věci církevní (SÚC), který dohlížel na fungování církví, uděloval státní souhlas pro vykonávání duchovenské služby a hospodaření církví podřídil státu. Tím se státu podařilo zajistit si vliv na katolické duchovenstvo a jeho službu v pastoraci. Zbývala však ještě jedna složka katolické církve, která nemohla zůstat bez povšimnutí: mužské a ženské řeholní řády a kongregace.

Více ZDE