Kardinál Cantalamessa: Stojíme na křižovatce, půjdeme s Bohem, nebo se světem?

11.3.2023

Žijeme v době rychlých proměn. Změny, které dříve trvaly sto nebo dokonce dvě stě let, se dnes nezřídka odehrají za jediné desetiletí. A každá z těchto změn nás staví na křižovatku, před cesty, které vedou dvěma opačnými směry: cestou světa a cestou Boží, cestou smrti a cestou života, řekl kardinál Raniero Cantalamessa ve svém prvním postním zamyšlení pro Římskou kurii.

Jak zdůraznil v úvodu, cílem jeho letošních kázání je postavit Ducha Svatého do středu celého života církve, zvláště nyní, kdy probíhá synodální proces. Právě Duch Svatý je tím, kdo křesťanům pomáhá zaujmout postoj k probíhajícím změnám a udržovat evangelium stále nové. Obnova, k níž je církev povolána, není nic menšího než obrácení, které se odehrává stále znovu a znovu. Tomuto postoji se můžeme učit od prvotní církve, ze Skutků apoštolů, Didaché a evangelia svatého Jana. Tato díla byla vlastně napsána v době, kdy křesťané již zakoušeli, jak Duch Svatý působí v jejich společenství.

Celý text ZDE