Papež Benedikt XVI. učitelem církve?

15.1.2023

V současné době má katolická církev celkem 37 učitelů: 4 ženy a 33 mužů, kteří mapují celou historii církve, počínaje sv. Irenejem z Lyonu (3. stol.) až po sv. Terezii z Lisieux (19. stol.). Benedikt XVI. byl již před svým odchodem na věčnost považován za důstojného kandidáta na titul učitele církve.

Co by to obnášelo a je skutečně Benedikt XVI. vhodným kandidátem? Možná by bylo dobré si nejprve zopakovat, kdo je to učitel církve. Běžně se tento titul uděluje při splnění tří podmínek: zjevná svatost kandidáta potvrzená jeho kanonizací, význam pro nauku církve stvrzený rozsáhlým dílem a učením, které zásadně a trvale přispělo k životu církve a zatřetí formální prohlášení církví, obvykle papežem.

Více ZDE