Za sv. Cyrilem a Metodějem do Lipůvky

5.7.2020

V neděli 5. července 2020 ve 14.00 hodin bude prelát Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla Jiří Mikulášek slavit poutní bohoslužbu u Lipůvky. Mši bude předcházet procesí od kříže.

Mons. Jiří Mikulášek jezdívá na pouť ke sv. Klimentu u Lipůvky pravidelně. Před časem prozradil, proč má toto místo rád: "Je mnoho míst na Moravě, kde se traduje, že jimi prošli, že tam kázali a křtili solunští bratři. U některých to může být pravda, jinde jsou pochybnosti, např. u kostela sv. Klimenta na Lipůvce by tomu odpovídalo zasvěcení, ale kostel je až ze 13.století. Tato cyrilometodějská místa však svědčí o hluboce zakotvené cyrilometodějské víře a jsou symbolem věrnosti. Když tam světil kříž rodák z farnosti otec biskup Karel Skoupý právě v roce výročí smrti sv. Cyrila, v době dočasného uvolnění, ukázalo se, že je to symbolické místo tradice, která neznamená, jak řekl papež Jan XXIII. uchovávat popel, ale udržovat oheň. Proto mám toto místo rád, proto se tam vždycky těším a navzájem se zde povzbuzujeme ve víře. V tomto dni velká pouť na Velehradě a v Mikulčicích, ale myslím si, že je potřeba pečovat i o tato regionální místa."