Prelát Slouk vzpomíná na kardinála Czerného

10.10.2019

Při nedávné slavnosti ve Vatikánu byl mezi nově jmenovanými kardinály také kanadský jezuita a brněnský rodák Michael Czerny. Brněnský děkan a prelát Královské stoliční kapituly sv: Petra a Pavla, Mons. Václav Slouk, na něj při této příležitosti zavzpomínal:

"Rád bych se podělil o jednu milou vzpomínku. Má tři dějství. První dějství proběhlo ještě v době hluboké totality; odhaduji, že to mohlo být na začátku roku 1988. Jednou po mši svaté u sv. Jakuba ke mně přišel sympatický mladý muž (v té době jsem byl mladý i já). Narodil se v Brně, ale když mu byly 2 roky, jeho rodiče s ním emigrovali do Kanady. Tam se stal knězem, jezuitou a profesorem na univerzitě. Jeho oborem byla sociální nauka (vůbec jsem tehdy netušil, čím se zabývá). Právě měl sabatický rok (také jsem nevěděl, co to je; vysvětlil mi, že u nich bývá zvykem, že po skončení náročnějšího funkčního období na univerzitě dostávají rok volna, který mají věnovat odpočinku, dalšímu vzdělávání a přípravě na nové úkoly). On část svého sabatického roku věnoval poznávání krajiny svých předků. Mimo jiné jsem ho vedl k porodnici na (dnes) Obilním trhu, protože tam se narodil a tam byl také pokřtěn. Několikrát se zúčastnil bohoslužeb v kostele sv. Jakuba. Vzpomínám si, bylo to v době, kdy se ještě kázalo z kazatelny, že jednou seděl přímo před kazatelnou. Po mši svaté za mnou přišel a říkal, že mi chtěl po kázání zatleskat, ale při pohledu na sousedy v lavici k tomu nenašel odvahu. Prý by je možná pohoršil...."

Celý text v příloze