Popeleční středa 2018 v katedrále na Petrově

14.2.2018

Popeleční středou (letos 14. února) vstupuje katolická církev na celém světě do postní doby. Bohoslužbě v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně bude v 17.30 hodin předsedat brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.

Popeleční středa v liturgickém kalendáři katolické církve je středa, která předchází 1. postní neděli a označuje začátek postní doby. V tento den kněz na znamení pokání a obrácení uděluje popelem při bohoslužbě znamení kříže na čelo (= popelec) a říká: "Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš" nebo "Obraťte se a věřte evangeliu". Popel, symbol smrti a nicotnosti bytí, se získává ze spálených ratolestí posvěcených v předešlém roce na Květnou neděli. Popeleční středa je pro věřící jedním ze dvou dnů přísného postu (druhým je Velký pátek).

Bohoslužba na Petrově bude na Popeleční středu v katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově slavena v 7.30 hodin a v 17.30 hodin .
Pro chvíle ztišení a rozjímání, které k této době patří, nabízí své prostory Diecézní muzeum (Petrov 1)