Super hanc petram – brněnská katedrála na přelomu 19. a 20. století

24.6.2016

Výstava Diecézního muzea v Brně nazvaná „Super hanc petram – brněnská katedrála na přelomu 19. a 20. století“ představí stavebně-historický vývoj zásadního období v dějinách brněnské katedrály na přelomu 19. a 20. století.

Novogotická přestavba katedrály sv. Petra a Pavla znamenala symbolický návrat ke středověkým kořenům stavby. Název výstavy odkazuje nejen na Petrův primát ve vedení církve, ale též na název vítězného návrhu přestavby katedrály architekta Augusta Kirsteina (1856–1939), který navazoval na již realizovanou přestavbu presbytáře vedenou architektem Augustem Prokopem (1838–1915). Výstava, jež bude tradičně umístěná v kryptě katedrály, představí interiér i exteriér chrámu v období před i po přestavbě a připomene iniciátory přestaveb biskupy Karla Nöttiga (1871–1882), Františka Saleského Bauera (1882–1904) i Pavla Huyna (1904–1916).

Součástí expozice bude také instalace kolekce exponátů, které přiblíží zmiňovanou dobu, a dokumenty, jenž se váží k přebudování chrámu na Petrově. V tzv. Propité věži brněnské katedrály bude v rámci doplňkového programu instalována výstava „Vzhůru k nebi popatř člověče!“, která představí dochované soutěžní návrhy na přestavbu exteriéru kostela.
Obě expozice může veřejnost zhlédnout od 24. června do 25. září 2016, denně mimo pondělí v čase 10.00 –17.00 hodin, ve čtvrtek pouze do 16.15 hodin.