Biskupské svěcení s apoštoly sv. Petrem a Pavlem

29.6.2016

Nový brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul, který od srpna 2013 působí jako farář hlavního diecézního chrámu – katedrály sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově, zůstane věrný jejím patronům.

Po domluvě se svým světitelem, diecézním biskupem Vojtěchem Cikrlem, přijme biskup Pavel Konzbul biskupské svěcení v den slavnosti diecézních patronů sv. Petra a Pavla dne 29. června 2016 ve 14.00 hodin.

Počátky chrámu na petrovském kopci sahají až do 70. let 12. století. V období gotiky prošel kostel několika přestavbami. Při jedné z nich, kolem roku 1500, bylo původní zasvěcení svatému Petrovi rozšířeno na zasvěcení sv. Petrovi a Pavlovi. Roku 1296 byla u kostela zřízena kolegiátní kapitula a když papež Pius VI. bulou z roku 1777 potvrdil zřízení Biskupství brněnského, byl kostel sv. Petra a Pavla povýšen na katedrálu. Apoštolové sv. Petr a Pavel jsou hlavními patrony katedrály i celé brněnské diecéze.

Foto: Josef Múčka

Více zde: http://www.biskupstvi.cz/2016-05-21-pavel-konzbul-novym-pomocnym-brnenskym-biskupem