Kostel sv. Jakuba v Brně se znovu otevře

10.10.2015

Pontifikální bohoslužbou, které bude předsedat brněnský biskup Vojtěch Cikrle v sobotu 10. října 2015 od 16.00 hodin se po devíti měsících rekonstrukce znovu otevře kostel svatého Jakuba v Brně.

Brno: Jak uvádí Ing. Hana Donné z farního úřadu u sv. Jakuba: „Vzhledem k tomu, že veškeré hlavní stavební práce v lodi ke konci září ustaly, je možné nyní aspoň v omezené míře kostel zpřístupnit. Až do závěru projektu v dubnu 2016 zůstanou zakryty všechny boční oltáře včetně kaple, kde budou pokračovat konzervátorské a restaurátorské práce. Další část oprav se přesune do věže a krovů, které se připravují na zpřístupnění v rámci muzejní expozice. Ve středu 7. října 2015 jsou na první prohlídku kostela před jeho otevřením pozváni představitelé města Brna a Jihomoravského kraje.“

Od zahájení projektu do dnešních dnů byla z velké části dokončena náročná oprava elektroinstalace, statické zajištění trhlin ve zdivu, kompletní konzervace pilířů a klenby, výmalba stěn a restaurování polychromovaných a malovaných heraldických prvků. Dokončeny jsou restaurátorské práce na hlavním oltáři a drobné opravy v hrobce maršála Louise Raduita de Souchese. Interiér lodi se až do začátku příštího roku bude muset obejít bez dalšího mobiliáře, kterému se dlouhodobě věnují odborníci v restaurátorských dílnách.

Možnost prohlédnout si kostel bude vždy před a po bohoslužbě od pondělí do soboty od 7.15 do 9.00 hodin a od 18.00 do 20.00 hodin. V neděli od 7.15 do12.30 a od 18.00 do 20.30 hodin.

Veškeré stavební práce provádí sdružení firem Archatt s.r.o. a S.Lukas s.r.o. Projekt obnovy je financován z EHP a Norských fondů 2009-2014. Celkové náklady projektu: 36 274 995 Kč. Výše uděleného grantu: 29 019 000 Kč.