Nový českobudějovický biskup je rodákem z Brna

19.3.2015

Jak informovala Apoštolská nunciatura v České republice, Svatý otec František jmenoval dnes, ve čtvrtek 19. března 2015, v den slavnosti svatého Josefa, novým českobudějovickým biskupem Mons. ThDr. Vlastimila Kročila, Ph.D., administrátora farnosti ve Veselí nad Lužnicí.
Zprávu dnes zveřejnili ve Vatikánu ve 12.00 hodin.

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle má ze jmenování nového českobudějovického biskupa radost a modlí se za něj i za jeho novou službu, kterou přijímá.

Biskup Vlastimil Kročil se narodil 10. května 1961 v Brně, jde o dalšího biskupa, který je rodákem z brněnské diecéze. Oba současní českobudějovičtí biskupové pocházejí z brněnské diecéze.

V Brně nebo v brněnské diecézi se narodila řada biskupů jmenovaných od roku 1989:
V Brně-Bosonohách se narodil současný brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle (20.8.1946)
V Brně se narodil olomoucký arcibiskup Jan Graubner (29.8.1948 v Brně)
V Brně se narodil bývalý litoměřický biskup Josef Koukl (8.11.1926 v Brně-22.5.2010 v Litoměřicích)
V brněnské diecézi, v Třešti, se narodil plzeńský biskup František Radkovský (3.10.1939 v Třešti)
V brněnské diecézi, v Budkově, se narodil pomocný českobudějovický biskup Pavel Posád (28.6.1953 v Budkově)
V brněnské diecézi, v Dolních Bojanovicích, se narodil emeritní brněnský pomocný biskup Petr Esterka (14.11.1935 v Dolních Bojanovicích)

Tisková zpráva Apoštolské nunciatury v příloze.