Mše za preláta Mons. Ludvíka Horkého při příležitosti nedožitých 100. narozenin

12.9.2013

Při příležitosti nedožitých 100. narozenin apoštolského protonotáře Mons. Ludvíka Horkého bude brněnský biskup Vojtěch Cikrle slavit bohoslužbu ve čtvrtek 12. září 2013 v 17.30 hodin v katedrále sv. Petra a Pavla.
Dne 11. září 2013 od 17.00 hodin bude ve spolupráci s Německý kulturním sdružením Brno slavena bohoslužba v německém jazyce v kostele Svaté rodiny v Grohově ulici v Brně (plakátek v příloze).

Brno: Apoštolský protonotář, děkan a prelát Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla v Brně, Ludvík Horký, se narodil 15.9.1913 v Rudě, maturoval na klasickém gymnáziu v Brně a zde také absolvoval v letech 1934-1939 bohoslovecké učiliště. Od roku 1939 do roku 1941 působil jako kaplan v Dačicích, poté do roku 1946 jako kurát v Psychiatrické léčebně v Brně - Černovicích a v následujících letech 1946-1954 jako středoškolský profesor na gymnáziu v Břeclavi. Přitom vystudoval Filozofickou fakultu brněnské Masarykovy univerzity. V letech 1954-1963 byl farářem při katedrále na Petrově, od června 1963 kanovníkem Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla. Dne 1.února 1972 byl jmenován 1. prelátem a děkanem kapituly.
Od smrti biskupa Karla Skoupého v únoru 1972 až do roku 1990 stál v období sedisvakance, tzn. neobsazení biskupského stolce v čele brněnské diecéze jako její administrátor. Po nástupu 13. sídelního brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho byl Ludvík Horký v dubnu 1990 jmenován biskupským vikářem a v témže roce ho papež Jan Pavel II. jmenoval apoštolským protonotářem s právem užívat titul monsignor.

Ludvík Horký obdržel řadu vyznamenání ze zahraničí, např. Velký zlatý kříž za zásluhy o Rakouskou republiku, který mu v roce 1995 propůjčil prezident Thomas Klestil, či Zlatý komturský kříž za zásluhy o dobré sousedské vztahy mezi Dolním Rakouskem a Moravou, který přijal v roce 2001 prostřednictvím hejtmana Erwina Prolla od Dolnorakouské vlády.

Mons. Horký zemřel před pěti lety v sobotu 5. ledna 2008.