Největší brněnský betlém nově restaurován

16.12.2012

V neděli 16. prosince 2012 po odpolední mši v 16.30 hodin bude v minoritském kostele sv. Janů představen renovovaný betlém. Na kolaudaci promluví ing. arch. Jaroslav Vaněk, syn autora betléma, brněnští hornisté provedou skladbu Miloše Boka Anděl Páně, smyčcový kvartet zahraje dva Romantické kusy Antonína Dvořáka. Největší betlém v Brně renovoval v letošním roce Zdeněk Mayer.

Betlém u minoritů začal vznikat brzo po 2. světové válce. Na žádost P. Škrdlíka vyřezal brněnský sochař a řezbář Jaroslav Vaněk v roce 1946 jesličky (byly bohužel odcizeny). V dalším roce přibyla socha Panny Marie a svatého Josefa a v roce 1948 byla vyřezána stáj a základní sestava kolem jesliček. V roce 1949 přibyl první ze Tří králů a pan Vaněk postupně vyřezával další figurky, mezi nimiž se objevují i postavy dvou chlapců, ve kterých řezbář znázornil své syny. Zvláštností betlému je figurka P. Škrdlíka, díky jehož podpoře a dlouholeté spolupráci s panem Vaňkem mohl tento betlém vzniknout.

Betlém má takřka 20 metrů dlouhý podstavec, na jeho ohradě jsou reliéfy navštívení, obřezání, obětování a útěk do Egypta. Figury jsou z lipového dřeva, o velikosti 0,5 – 1 m, poslední z nich přibyla roku 1990 před autorovou smrtí a představuje sv. Anežku Českou.

Možnost navštívit betlém:
25.-26. 12., 1. 1. 9.00 – 12.00, 14.00 – 17.00