Slovensko se připravuje na Světové dny mládeže v Rio de Janeiro

18.8.2012

Slovensko je v plné přípravě na Světové dny mládeže (SDM) v brazilském Rio de Janeiru. Slavit se budou v roce 2013, významné celosvětové udalosti bude ale předcházet příprava. Dohodl se na tom tým slovenských koordinátorů, který akci připravuje.

Bratislava: "Rio nás čaká. Musíme sa naň pripraviť, aby sme ho prežili hodnotne,"
hovorí Ondrej Chrvala, tajomník Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Na svetovom podujatí, ktoré Katolícka cirkev pripravuje v rôznych mestách každé dva až tri roky, sa počíta s účasťou najmenej 200 Slovákov. Najbližšie sa uskutoční koncom júla 2013.

Pre tých, čo do Ria nepocestujú, chystá tím alternatívu. Spustil prípravy Národného stretnutia mládeže (NSM), ktoré by sa malo uskutočniť v rovnakom termíne, ako stretnutie mladých v Rio de Janeiro. Toto stretnutie sa uskutoční v Ružomberku, kde sídli Katolícka univerzita. NSM by sa malo konať od 26. do 28. júla 2013.

"Ružomberok je križovatka ciest z východu i západu, severu i juhu.
Vznikol už aj pracovný názov stretnutia - R13. Písmeno R pripomína mestá stretnutí, Rio de Janeiro aj Ružomberok a zároveň pod ním môžu mladí rozumieť radosť z cesty za Ježišom. Číslo trinásť vystihuje rok konania sa oboch akcií,“ vysvetľuje Chrvala.

Zámer pripraviť celoslovenské podujatie odsúhlasili v júni biskupi Slovenska. Organizačný tím uvažoval o alternatíve na východe, západe a v strede Slovenska. Mesto Ružomberok po oslovení prejavilo záujem podieľať sa na príprave stretnutia. "Z jeho vedením prediskutujeme spoluprácu budúci týždeň,“ hovorí Marek Uličný, ktorý je zodpovedný za prípravu stretnutia R13 v Ružomberku.

Organizačný tím aktívne pripravuje program R13, na ktorom nebudú chýbať katechézy pre mladých, krížová cesta, duchovné, kultúrne a spoločenské aktivity. „Chceme prepojiť svetové podujatie so slovenským. Ukázať univerzalitu a nadšenie mladých ľudí z viery v Krista a spojiť Ružomberok so svetom,“ vysvetľuje Chrvala. Stretnutie R13 už osobne podporil aj rektor KU Tadeusz Zasępa.

Tím chystá aj ďalšie novinky. O pár dní predstaví novú internetovú stránku. Mladí zo Slovenska sa môžu stať jej tvárami. "Naučil si sa počas Svetových dní mládeže tichu alebo modlitbe? Podeľ sa s nami o tvoju skúsenosť počas stretnutia so Svätým Otcom a staň sa tvárou nášho webu," pozýva Eva Jánošíková z komunikačného tímu SDM.

Ďalšou novinkou je modlitba za SDM. Komunikačný tím SDM zverejnil jej slovenskú verziu na svojom profile na sociálnej sieti Facebook. "SDM sú až o rok, ale pripravovať sa je potrebné už teraz. Nielen šetrením financií na cestu, ale predovšetkým modlitbou," hovorí duchovný garant prípravy SDM 2013 o. Pavol Hudák, rektor Domu Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom.

SDM sa prvýkrát konali v roku 1985 v Ríme na podnet pápeža Jána Pavla II. Pápež, ktorého jeho nástupca Benedikt XVI. vyhlásil za blahoslaveného, sa usiloval o nadviazanie bližšieho dialógu Katolíckej cirkvi s mladými ľuďmi. Naposledy sa mladí stretli minulý rok v Madride, predtým v austrálskom Sydney a v roku 2005 v nemeckom Kolíne nad Rýnom.

Zdroj: Komunikačný tím SDM 2013