Biskupství brněnské

Zázračná Madona v brněnské diecézi

Ilustrace
29.5.2012

Slavnostní vernisáž výstavy „Zázračná Madona v brněnské diecézi – Panna Maria, prostřednice všech milostí“ se uskuteční v úterý 29. května 2012 v 16.00 hodin v sále brněnského biskupství (Petrově č. 2). Po zahájení brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem promluví ředitel Diecézního muzea Karel Rechlík a odborný pracovník muzea Martin Motyčka. V průběhu vernisáže budou vyhlášeny výsledky studentské výtvarné soutěže a zazní mariánské chorální zpěvy v podání Svatomichalské gregoriánské scholy Brno.

Výstava „Zázračná Madona v brněnské diecézi – Panna Maria, prostřednice všech milostí“ představí návštěvníkům v prostorách krypty katedrály sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově několik proslulých vyobrazení Madony z brněnské diecéze. Mezi nimi bude především obraz Panny Marie Svatotomské, socha Staré Matky Boží ze Žarošic a socha Černé Matky Boží z Mikulova. Návštěvníci, mimo setkání s poutními vyobrazeními Madony z různých historických období a rozličných míst brněnské diecéze, budou moci shlédnout mnohé další unikátní artefakty, jako je např. obraz „Sv. Lukáš evangelista maluje Pannu Marii“ od významného moravského barokního malíře Josefa Winterhaldera mladšího. Námětem tohoto obrazu, zapůjčeného z kláštera premonstrátů v Nové Říši, je tzv. svatolukášská legenda o portrétování Panny Marie evangelistou Lukášem, která svým pojetím blízce připomíná příběhy o rukou neutvořených obrazech s Kristovou tváří, o tzv. veraikonech. Winterhalderův umělecky velmi hodnotný obraz je skrze motiv Madony Svatotomské úzce spjat s úctou k palladiu města Brna. Ve tváři sv. Lukáše je dle některých hypotéz možné spatřit autoportét samotného Winterhaldera.

Tématická výstava na doprovodných panelech osvětlí návštěvníkům jak výše uvedené souvislosti svatolukášské legendy, tak dějinné souvztažnosti úcty k Panně Marii. Expozice také přiblíží uměleckohistorickou problematiku zobrazení Panny Marie se zaměřením na motiv Madony. Příchozí se navíc budou moci alespoň několika ukázkami přesvědčit o neustálé aktuálnosti mariánského tématu pro umění 20. století. Díky citátům významných osobností dneška i minulosti bude dán návštěvníkům prostor ke ztišení a meditaci nad vybraným tématem výstavy.

V rámci doprovodného programu akce bude na Petrově uskutečněno několik přednášek na mariánské ikonografické či poutní téma. Prostory muzea doplní výstavka dřevorytů Albrechta Dürera na téma Život Panny Marie a instalace soutěžních výtvorů studentské výtvarné soutěže.

Výstava, která potvrá do 19. srpna 2012, bude zpřístupněna vždy od úterý do neděle od 10.00 do 17.00 hodin, ve čtvrtek pouze do 16.15 hodin.

Facebook profil Biskupství brněnského

Banner - projekty spolufinancované z EU

Přehledy bohoslužeb v brněnské diecézi
Stálá zpovědní služba v Brně
Duchovní služba v nemocnicích
Ochrana nezletilých v církvi
Puls
Výroční zprávy
Odběr RSS - Aktuality