Vyznamenání u příležitosti 10. výročí Duchovní služby v Armádě ČR

3.6.2008
Řada představitelů církví a vojenských duchovních byla oceněna v souvislosti s oslavou 10. výročí vzniku Duchovní služby v Armádě České republiky (AČR).Praha: Ekumenické bohoslužby, která se při této příležitosti konala 3. června v kostele sv. Jana Nepomuckého v Praze na Hradčanech, se za resort obrany účastnili: náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Vlastimil Picek, poradce ministryně obrany pro duchovní službu Tomáš Holub a další představitelé Generálního štábu a AČR společně ze zástupci církví a 37 vojenských kaplanů reprezentujících jednotlivé duchovní služby armád z 21 zemí. Po skončení bohoslužby se všichni zúčastnění přesunuli do Arcibiskupského paláce, kde se konalo slavnostní předávání vyznamenání.

Rozkazem ministryně obrany ČR Vlasty Parkanové byli u příležitosti 10. výročí duchovní služby v AČR vyznamenáni za významnou spolupráci s resortem Ministerstva obrany ČR udělením:

• Záslužného kříže ministryně obrany ČR I. stupně: ThLic. Vojtěch Cikrle, římskokatolický biskup brněnské diecéze, který je při České biskupské konferenci zodpovědný za duchovní službu v armádě; ThDr. Pavel Černý, předseda Ekumenické rady církví v ČR; ThLic. Dominik Duka OP, římskokatolický biskup královéhradecké diecéze
  • Záslužného kříže ministryně obrany ČR II. stupně: major Mgr. Pavel Ruml, kaplan duchovní služby Ústřední vojenské nemocnice
  • Záslužného kříže ministryně obrany III. stupně: ThDr. Tomáš Butta, ThD., patriarcha Církve československé husitské; Mgr. Joel Ruml, synodní senior Církve českobratrské evangelické; Pavel Šimek, předseda Česko-Slovenské unie Církve adventistů sedmého dne; kapitán Mgr. Jan Blažek, kaplan osobního štábu 15. ženijní záchranné brigády Velitelství společných sil; kapitán Mgr. Josef Konečný, kaplan osobního štábu Ředitelství výcviku a doktrín Velitelství společných sil; kapitán Ing. Zdeněk Mikulka, kaplan osobního štábu 21. základny taktického letectva Velitelství společných sil.

Rozkazem náčelníka Generálního štábu AČR byl udělen Čestný odznak AČR Přemysla Otakara II. krále železného a zlatého: kapitán Mgr. Miroslav Jordánek, kaplan 4. brigády rychlého nasazení Žatec; kapitán Mgr. Jaroslav Knichal, kaplan Velitelství společných sil Olomouc; kapitán Mgr. Petr Svoboda, kaplan Vojenské policie Praha, nadporučík Mgr. Petr Němec, kaplan 22. základny letectva Náměšť nad Oslavou; kapitán Mgr. Martin Vařeka, Vojenské akademie Vyškov; kapitán Mgr. Jan Pacner, kaplan Univerzity obrany Brno; nadporučík Mgr. Petr Fiala, kaplan 14. brigády logistické podpory Pardubice.

Dále byla Hlavním kaplanem AČR udělena Pamětní medaile se stužkou Generála Metodějě Kubáně: Vladislav Volný, Pavel Smetana, Josef Šupa, Alice Hamplová, Dana Rabiňáková, Jiří Rous, Jan Asszonyi, Bohuslav Švehla, Josef Glogar, Zdeněk Peterka.