Výstava o kardinálu Štěpánu Trochtovi

19.11.2007
Od pondělí 19. listopadu bude v kostele v Boskovicích na 14 dnů instalována výstava o životě kardinála Štěpána Trochty. Tato výstava byla zhotovena při příležitosti stého výročí narození kardinála Trochty v roce 2005. Od té doby putuje po různých místech naší republiky.

Štěpán Trochta se narodil ve Francově Lhotě 26. března 1905 a v roce 1923 odjel do Itálie k salesiánům. V roce 1932 byl vysvěcen na kněze a ještě před 2. světovou válkou postavil domy v Ostravě a v Praze. Na jaře 1942 byl zatčen a prošel několika koncentračními tábory. Po válce byl v roce 1947 vysvěcen na biskupa a ujal se vedení litoměřické diecéze. V roce 1953 byl zatčen a prakticky až do své smrti byl držen ve vězení nebo v internaci. Roku 1969 byl jmenován kardinálem in pectore. Toto jmenování bylo zveřejněno až o čtyři roky později.

Kardinál Trochta zemřel 5. dubna 1974 po návštěvě církevního tajemníka.

Více se dozvíte na výstavě.