Výtvarná a vědomostní soutěž o brněnské diecézi má své vítěze

21.5.2007
1. Výtvarná soutěž
Do výtvarné soutěže k 230. výročí vzniku brněnské diecéze na téma "Brněnská diecéze očima dětí" zaslali malí tvůrci více než tisícovku obrázků.Malí umělci byli rozděleni do dvou věkových kategorií: předškolní děti a 1. třída tvořily jednu kategorii, děti 2. a 3. třídy tvořily druhou kategorii.

Prvních patnáct obrázků z každé kategorie bylo odměněno biskupem Vojtěchem Cikrlem a hejtmanem Stanislavem Juránkem při slavnostní vernisáži v katedrále na Petrově 21. května 2007.

Odborná komise, která se na brněnském biskupství sešla 4. května ve složení: doc. ak. mal. Ivan Kříž z Fakulty výtvarných umění VUT Brno, Vítězslav Koutník, šéfredaktor časopisu Nezbeda, Blanka Hrušková, vyučující výtvarné výchovy na Biskupském gymnáziu v Brně, Jana Hejlová z Letovic, katechetka a výtvarnice a Iva Fukalová z Katechetického centra Biskupství brněnského, vybrala jako nejlepší tyto:

1. kategorie:
Vojtěch Vlček, Jaroměřice nad Rok. (6,5 roku)
Terezka Kučerová, Velká Bíteš (4 roky)
Jiří Sáblík, Valašské Klobouky (má babičku v brněnské diecézi a jezdí sem, kreslil katedrálu) - 5 let

2. kategorie:
Kateřina Tejralová, Znojmo (10 let)
Michaela Vondráčková, Sklené nad Oslavou (9,5 roku)
Anna Rusínová, Brno (9 let)

2. Vědomostní soutěž
Vědomostní soutěže se ve farních a děkanátních kolech zúčastnilo 1440 soutěžících ve dvou věkových kategoriích.

Finále proběhlo 21. května v areálu brněnského biskupství, kam postoupilo celkem 59 mladých soutěžících. Po splnění řady úkolů a testů potom do nejužšího kola postoupilo vždy deset finalistů. Ti potom za velkého povzbuzování zaplněného sálu konzistoře bojovali o první místa. Komisi předsedal současný biskup Vojtěch Cikrle, a soutěžní otázky byly připraveny tak, že si soutěžící mohli vybrat libovolného z předchozích dvanácti sídelních biskupů (kteří promlouvali hlasy redaktorů Radia Proglas), aby jim sdělil svou soutěžní otázku.

Všichni přítomní soutěžící prokázali nejen velkou statečnost a odvahu, ale především výborné znalosti. Však si také každý domů odnesl diplom s titulem ZBD, neboli Znalec brněnské diecéze.

Stejně jako malí výtvarníci, také znalci diecéze přijali s gratulací také odměnu od biskupa Vojtěcha Cikrleho a hejtmana Stanislava Juránka v katedrále sv. Petra a Pavla.

Vítězové III. kategorie (4. - 6. třída):
1. Monika Štětková (farnost Veverská Bítýška)
2. Anna Řičánková (farnost Blažovice)
3. Adam Vejmělek (farnost Brno-Staré Brno)

Vítězové IV. kategorie (7. - 9. třída):
1. Kateřina Zachová (farnost Pyšel)
2. Jakub Vančura (farnost Jedovnice)
3. Jakub Eliáš (farnost Újezd u Brna)

Kromě Jihomoravského kraje soutěž podpořili věcnými dary nebo finančně: Moravské Lékárny, firma Autofit, Karmelitánské nakladatelství, Nakladatelství Cesta a Portál.

Až do prosince probíhá ještě internetová vedomostní soutěž.
Podrobnosti na www.biskupstvi.cz/rokdieceze a kc.biskupstvi.cz.

>foto >foto