Při slavnosti sv. Petra a Pavla v Brně připomenou také biskupa Karla Skoupého

29.6.2006
Pontifikální bohoslužbu v katedrále na Petrově v den slavnosti sv. Petra a Pavla bude celebrovat pomocný brněnský biskup Petr Esterka ve čtvrtek 29. června od 17.30 hodin. Brno: Apoštolové sv. Petr a Pavel, které církev připomíná 29.6., jsou patrony brněnské diecéze i katedrály v Brně na Petrově. Kromě toho je těmto patronům v diecézi zasvěceno dalších 46 kostelů, kaplí a kapliček.

Pontifikální bohoslužbu 29.6. bude slavit pomocný brněnský biskup Petr Esterka, který je pověřený duchovní péčí o české krajany v Americe, Austrálii a Německu. Biskup Esterka žije trvale v USA, do vlasti – jako každoročně – nyní přijíždí, aby se začátkem července zúčastnil plenárního zasedání České biskupské konference na Velehradě.

Letošní slavnost sv. Petra a Pavla bude i vzpomínkou na 12. sídelního biskupa brněnské diecéze, Karla Skoupého (1886-1972), jehož několik výročí letopočet 2006 připomíná: Dr. Karel Skoupý se narodil 30.12.1886 v Lipůvce (okres Blansko). Kněžské svěcení přijal na Petrově od biskupa Huyna 16.7.1911, v brněnské katedrále přijal také biskupské svěcení (30.6.1946).

Dr. Karel Skoupý stál v čele brněnské diecéze v letech 1946 – 1972 a patří k biskupům, kteří se hluboce zapsali do její historie. Nejdříve ovlivňoval život diecéze jako profesor a představený kněžského semináře v Brně, později jako biskup. V roce 1947 se mu podařilo dokončit novostavbu Biskupského gymnázia a konviktu na Barvičově ulici v Brně, které svou činnost po roce 1990 obnovilo. Podporoval tiskový apoštolát, hodně se věnoval mládeži

Od roku 1950 do roku 1953 byl internován přímo v biskupské rezidenci, od května 1953 dalších deset let mimo diecézi. Dalších pět let byl nucen žít v charitním domově v Žernůvce a řízení diecéze se mohl znovu ujmout až 15. května 1968. Biskup Karel Skoupý zemřel 22. února 1972 a je pochován na brněnském ústředním hřbitově. Po jeho smrti zůstala brněnská diecéze až do roku 1990, kdy byl papežem Janem Pavlem II. jmenován současný biskup Vojtěch Cikrle, bez svého pastýře. V době neobsazeného biskupského stolce diecézi vedl kapitulní vikář Ludvík Horký.