Svátek svatých Janů u brněnských minoritů

27.12.2005
Slavnostní bohoslužbu v den farního svátku svatých Janů – sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty – bude 27. prosince v 15.30 hodin celebrovat v brněnském kostele u minoritů P. Miloslav Paluch.Brno: Svátek sv. Janů – sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty, patronů minoritského kostela v Brně na Minoritské ulici, bývá v závěru roku každoroční příležitostí k farní pouti. Letos bude hlavním celebrantem bohoslužby 27.12. v 15.30 hodin P. Miroslav Paluch.

Minoritský řád byl založen v roce 1209 sv. Františkem z Assisi a jeho řeholi potvrdil papež Honorius III. roku 1223. Do Brna přišli minorité ve 13. století a jejich klášter se záhy stal významným střediskem kultury. Nyní v areálu zdejšího kláštera pokračují stavební práce na nutném statickém zabezpečení, aby nepokračovala destrukce zdiva. Poruchy vznikly po uložení sekundárního kolektoru v blízkosti obvodového zdiva kostela a kláštera. V nedávné době byl v klášteře nalezen gotický ústupkový portál s prstenci z raného období, je zde uchovávána gotická madona z konce 14. století, zbytky hodnotných fresek v křížové chodbě (datované rokem 1504) či historická knihovna.