Oslavy sv. Cyrila a Metoděje v brněnské diecézi

5.7.2005
Pontifikální bohoslužba za účasti českých a moravských biskupů bude slavena v úterý 5. července v 16.30 hodin na významném poutním místě v Mikulčicích na Hodonínsku.Brno: Bohoslužby v Mikulčicích se zúčastní čeští a moravští biskupové. Hlavním celebrantem bude letos brněnský sídelní biskup Vojtěch Cikrle, kázání pronese jeho pomocný biskup Petr Esterka, který žije trvale v USA, kde byl papežem Janem Pavlem II. pověřený péčí o české katolíky v zahraničí.

Kromě poutní bohoslužby na Velehradě budou slovanští věrozvěsti připomenuti na desítkách míst v naší vlasti. Jen v brněnské diecézi je sv. Cyrilu a Metoději zasvěceno 56 kostelů a kaplí. Slovanští věrozvěsti, svatí Cyril a Metoděj, patří také ke spolupatronům katedrály sv. Petra a Pavla v Brně, kde jejich sousoší zdobí první boční oltář tohoto chrámu a katedrála uchovává také ostatky sv. Cyrila. Bohoslužby v brněnské katedrále (v 7.30 a 9.00 hodin) ukončí v úterý 5. července papežská i státní hymna.

V Brně je svatým věrozvěstům zasvěcený kostel v Židenicích, kde budou slouženy poutní mše v 8.00 a v 10.00 hodin.