Gregoriánská schola u sv. Tomáše v Brně slaví 50. výročí

1.5.2004
Společnou bohoslužbou kněží, kteří poslední půlstoletí působili v kostele sv. Tomáše v Brně, oslavila v sobotu 1. května místní gregoriánská schola 50. výročí od svého založení.Brno: O slavnosti sv. Tomáše v roce 1954 (tehdy to bylo 21. prosince) se místní farnosti poprvé představila nově založená schola gregoriánského zpěvu, která od tohoto data – přes všechny obtíže doby – prakticky nepřetržitě existuje a zpívá dodnes. Letos oslavila padesátý rok své existence mezi jiným také setkáním svých zakladatelů a těch, kteří se zasloužili o její trvání do současnosti. Setkání se uskutečnilo v kostele sv. Tomáše v Brně v sobotu 1.května v brněnském kostele sv. Tomáše na Moravském náměstí.

V 10.00 hodin byla slavena latinská chorální mše, při které stávající schola zazpívala proprium a spolu se všemi bývalými choralisty, kterých se vystřídalo za dobu působení scholy kolem čtyřiceti, ordinarium. Na mši bylo pozváno 57 kněží, kteří ve schole zpívali nebo v době jejího trvání působili ve farnosti sv. Tomáše. Všichni přítomní tak poděkovali Bohu za uplynulá léta, která byla nejen dobou obtíží, ale i milostí. Jedním ze zakládajících členů gregoriánské scholy a jejím současným vedoucím je výtvarník Ludvík Kolek, kterého Česká biskupská konference za celoživotní úsilí v oblasti sakrální tvorby a architektury loni ocenila Řádem sv. Cyrila a Metoděje.