Oslavy Jubilejního roku sv. Kláry v Brně

11.8.2003
Svatá Klára se narodila v roce 1194 v Assisi. Společně se svatým Františkem založila řád, který byl později pojmenován podle ní – Řád chudých sester svaté Kláry, krátce klarisky. Její svátek si církev připomíná 11. srpna, kdy v roce 1253 zemřela.Brno-Soběšice: Třídenní oslavy u příležitosti 750. výročí od smrti sv. Kláry připravily sestry klarisky v rámci Jubilejního roku svaté Kláry ve dnech 10. – 12. srpna v jejich klášterní kapli v Brně – Soběšicích. Slavnostní bohoslužbu 11. srpna v 18 hodin celebroval Jan Vianney Dohnal, provinciál Řádu františkánů.

Klášter sester klarisek v Soběšicích nesoucí jméno Maria Immaculata (Neposkvrněná) vysvětil 1. listopadu 1997 brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Jde o první klášter, který byl v brněnské diecézi postaven po roce 1989. Klášterní kaple s kapacitou 80 míst je k dispozici i veřejnosti. Sestry klarisky tráví čas odloučeny od světa, v chudobě. Nevlastní žádný majetek , jejich hlavním posláním je modlitba a rozjímání. Obživu získávají z klášterní zahrady a peníze z příležitostných ručních prací s církevní tématikou. Za zmínku stojí, že abatyší pražského kláštera klarisek byla téměř 50 let sv. Anežka Česká.