Diecézní setkání mládeže v Brně

12.4.2003
Setkání mladých z brněnské diecéze s biskupem Vojtěchem Cikrlem proběhlo v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně v sobotu 12. dubna od 9 do 16.30 hodin.Brno: Tradičního setkání mládeže s biskupem Vojtěchem Cikrlem, které v brněnské diecézi probíhá vždy v sobotu před Květnou nedělí, se v posledních několika letech zúčastňují více než dva tisíce mladých věřících. Letošní setkání se neslo v duchu citátu z Janova evangelia "Hle, tvá matka" (Jan 19,27).

Diecézní centrum mládeže připravilo do katedrály sv. Petra a Pavla následující program:<

• 9.00 zahájení
  • 9.30 katecheze biskupa Vojtěcha Cikrleho na téma "S Marií nazíráme Kristovo tajemství"
  • 10.30 – 12.15 program v tématických skupinkách
  • 12.30 oběd
  • 13.30 odpolední program: prezentace poselství papeže Jana Pavla II. mladým lidem; beseda s biskupem
  • 15.15 mše

Tématických skupinek, ze kterých si každý mohl vybrat podle svého zájmu, bylo celkem dvanáct:

1. Skupinka pro nejmladší (Marie Šindelková)
  2. Křížová cesta městem (Fatym Vranov)
    Při ní cestou městem Brnem mladí účastníci zamyslí při jednotlivých zastaveních nad Ježíšovou láskou, která vyvěrá z kříže.
  3. Říci ANO jako Maria (S. M. Mgr. Zdislava Nosková, OFM)
    K nejpodstatnější otázce mládí patří otázka: "Co mám v životě dělat?", "Kde mě chce Bůh"? V rozhodování pro životní povolání mohou pomoci svědectví druhých.
  4. Hudba jako protivník? (Tomáš Sytař a Miloslava Stehlíková v doprovodu R.D. Josefa Havelky)
    Co v našem životě může hudba znamenat, jak na nás může působit, co v nás může zanechat? O tom bude vyprávění této skupinky.
  5. Falešná pomoc (P. ThLic. Pavel Havlát, OM)
    Někdy je těžké se orientovat se ve všech náboženstvích a sektách, které jsou v dnešním světě. Je dobré něco vědět o tom jak se rozmáhá okultismus, magie, léčitelství, alternativní medicína, spiritismus a pověry.
  6. Církev a drogy (R. D. Mgr. Jaromír Sméjkal)
    Drogy v současnosti vyvolávají mnohé otazníky, obavy, problémy, iluze i naděje. Přestože se k nim společnost většinou staví odmítavě, není schopna zastavit nárůst užívání drog. Postoj společnosti je rozporuplný. Jak se k fenoménu "droga" staví církev?
  7. Média a život (R. D. Ing. Jiří Florian a P. Dr. Ing. Petr Chovanec, SDB)
    Media nás každodenně ovlivňují ať si to uvědomujeme nebo ne. Nechám se jednoduše ovlivňovat anebo dokáži rozlišovat?
  8. Komunikuji, tedy jsem (Alexandra Makovičková)
    Byli jsme stvořeni jako lidé, kteří mezi sebou mají komunikovat. Někdy to však "drhne", proto se to musíme učit stále znovu a znovu.
  9. Má smysl se modlit? (generální vikář Mons. Jiří Mikulášek)
    Když mám někoho rád, rád s ním přebývám. Pokud mám rád Boha, tak modlitba je příležitost jak být s Ním.
  10. Evangelizační škola v Indii (R. D. Mgr. Vladimír Záleský)
  11. My dva - a co s tím? (R. D. Mgr. MUDr.Karel Rozehnal)
    Bůh stvořil člověka jako muže a ženu, aby vytvářeli vztah. O tomto vztahu a se vším co s tím souvisí můžeme zde něco víc dozvědět.
  12. Duchovní doprovázení (P. Petr Baran SDB)
    Snad mnohý si přál mít člověka, kterého by se mohl zeptat na něco duchovního, ale i více. Ne každý ovšem takového najde.