Žehnání sochy sv. Zdislavy na Svaté u Kadolce

22.9.2002
V neděli 22. září v 16 hodin požehnal generální vikář Jiří Mikulášek na hoře Svatá u Kadolcesochusvaté Zdislavy, dar farníků z Velké Bíteše. Autorem sochy je Luboš Lacina.Asi půlmetrová socha stojí v altánku na místě, kde se svatá Zdislava jako dítě modlila a podle legendy zde svou modlitbou zachránila uhlířovu dcerku před rozzuřeným medvědem. Místní obyvatelé toto místo už odedávna hojně navštěvují.Obec Kadolec ve spolupráci s Lesy ČR tam loni zřídila dřevěnou stavbičku, kterou socha svaté Zdislavy doplňuje. Svatá Zdislava, jediná světice narozená na Moravě, je uctívána jako patronka rodin.

Na Svatou horu se dostanete z Kadolce lesní cestou kolem družstevních budov anebo ze silnice Křižanov - Heřmanov lesní cestou naproti odbočce na Bojanov.
Jan Peňáz, děkan velkomeziříčský
e-mail:dekanstvivm@horacko.com